BRATISLAVA. Zahraničnú politiku Slovenska tvorí prezident a predseda vlády, ostatní ju len komentujú.
Vyhlásil to prezident Peter Pellegrini v súvislosti s vyjadreniami viacerých koaličných politikov, ktoré podľa neho zbytočne zahlcujú verejný priestor a vzbudzujú u Slovákov neistotu.
Dodal, že NATO možno bude prechádzať kvalitatívnymi zmenami a EÚ zase stojí na rázcestí, ako byť efektívnejšou, no Slovensko od členstva v týchto dvoch organizáciách nechce nikto odkláňať.
Slová europoslanca Erika Kaliňáka (Smer) neberie prezident "vôbec vážne".
Prezident si myslí, že niektorí koaliční predstavitelia svojím konaním a slovami nepomáhajú premiérovi Robertovi Ficovi (Smer), ktorý sa snaží verejnosť presvedčiť, že nie je dôvod demonštrovať, pretože nikto nechce odkláňať Slovensko od NATO a EÚ.

Vyjadrenia však nevníma zatiaľ dramaticky, pretože pre neho je dôležité, ako sa správa premiér na európskych zasadnutiach a on ako hlava štátu na samitoch NATO. "My tvoríme zahraničnú politiku, ostatní ju len komentujú," dodal.
Slová Kaliňáka o tom, že ak by sa Rusi dostali do ukrajinského Užhorodu, Slovensko by malo konečne spoľahlivého partnera, neberie Pellegrini "vôbec" vážne. Vníma ho ako mladého a veľmi neskúseného politika.
"Nemyslím si, že tento mladý muž, ktorý je v politike veľmi krátko, má a je schopný tak analyzovať situáciu vo svete, aby rozprával svoje názory. A keď ich rozpráva, tak ich netreba brať vôbec vážne a relevantne, pretože on má ešte na to čas, aby sa najvyšší ústavní činitelia zaoberali jeho vyjadreniami," povedal s tým, že europoslanec Kaliňák sa snaží zaujať.
Premiér bol podľa prezidenta na zasadnutí parlamentného eurovýboru veľmi korektný a konkrétny.
Myslí si, že svojím tvrdým postojom sa mu podarí do záverov samitu EÚ presadiť zmienku o tom, že EÚ, Ukrajina a Slovensko musia vyvinúť maximálne úsilie v diskusii o návrate možnosti tranzitu plynu pre Slovensko cez ukrajinsky plynovod. "To je legitímny postoj Slovenska," povedal.
Kritika opozície
Predseda opozičného hnutia PS Michal Šimečka by rád poznal Ficov názor na vyjadrenia europoslanca Kaliňák.
"Chcel som sa ho to opýtať aj na výbore, či si praje takýto scenár, žiaľ, nemal som na to príležitosť, keďže pán premiér odišiel," skonštatoval Šimečka. O Ficovej náklonnosti ku Kremľu je zároveň presvedčený.
"Pretože všetko, čo robí, aj pred týmto samitom, ako by robil podľa inštrukcií ruského prezidenta Vladimíra Putina," argumentoval.
Hnutie Slovensko poukazuje na výroky podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara (Smer), ktorý nepovažuje Rusko za bezpečnostnú hrozbu, či europoslanca Kaliňáka, ktorý hovorí o tom, že Rusko by bolo pre Slovensko spoľahlivejším susedom.
Europoslanec Ľuboš Blaha (Smer) sa podľa hnutia v Moskve stretol so šéfom ruskej tajnej služby. "Politici Smeru systematicky robia kroky, aby Slovensko vytrhli z bezpečnostného domu Európy a odovzdali nás Rusku," podotkol Igor Matovič.
Glück vidí nespoľahlivého partnera
Kaliňákove vyjadrenia boli podľa Richarda Glücka zo Smeru satirickou poznámkou a chcel tak poukázať na absurdnosť otázky, ktorú mu kládla moderátorka.
"Faktom je, že Ukrajina nie je spoľahlivý sused. Ukázalo nám to aj v roku 2008. Ukázala nám to v zásade aj teraz, keď nám aj celej Európskej únii zastavila tok plynu cez územie Ukrajiny, čím zasadne, absolútne poškodila Slovensko a celú Európsku úniu," podotkol Glück.
Kaliňák v rozhovore ďalej povedal, že Slovensko muselo x-krát zachrániť Ukrajinu po tom, čo ekonomicky vybudovala konflikt s Ruskom. "Koľkokrát nám oni neboli ochotní pomôcť. Z toho pohľadu sú Rusi dôveryhodnejší partner pre nás v ekonomickej oblasti," poznamenal.
Ukrajinská strana sa obráti na ministerstvo
Ukrajinské veľvyslanectvo označilo Kaliňákove vyjadrenia za hanebné, vníma ich ako spochybňovanie záväzku Slovenska dodržiavať normy medzinárodného práva, ktorých hlavnou hodnotou je neporušiteľnosť suverenity a územnej celistvosti nezávislých štátov.
„V čase, keď ukrajinský národ už štvrtý rok po sebe hrdinsky vzdoruje rozsiahlej ruskej agresii a potrebuje podporu svetového spoločenstva, vysoký predstaviteľ vládnej strany susedného štátu, ktorý by mal mať najväčší záujem na zachovaní nezávislej, suverénnej a silnej Ukrajiny, otvorene stojí na strane agresora a praje mu okupáciu celého územia krajiny, ktorá sa stala jeho obeťou," uviedlo Veľvyslanectvo Ukrajiny v SR.
Veľvyslanectvo tiež vo svojom stanovisku uviedlo, že takéto nezodpovedné vyhlásenia podkopávajú úsilie ukrajinskej aj slovenskej strany o návrat k pragmatickému, konštruktívnemu a obojstranne výhodnému dialógu, a to na všetkých úrovniach, okrem iného aj formátu spoločných zasadnutí vlád.
„Veľvyslanectvo má v úmysle obrátiť sa na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky s príslušnou nótou s cieľom získať jasné vysvetlenie nevhodných vyjadrení predstaviteľa vládnej strany a zároveň si vyhradzuje právo iniciovať reakčné opatrenia ukrajinskej strany v rámci ochrany národných záujmov našej krajiny," uzavrelo Veľvyslanectvo Ukrajiny v SR.